Асоціація богопосвяченого життя УГКЦ та РКЦ в Україні – молода та енергійна спільнота, яка динамічно розвивається та розпрацьовує свою місію серед богопосвячених осіб Греко-католицької та Римо-католицької Церков.

Передусім наше функціонування забезпечує ченців та черниць основними засобами для їхнього духовного та інтелектуального зросту як в індивідуальному, так і в спільнотному вимірах.

Крім цього, наші старання стосуються поширення в українському суспільстві вартостей богопосвяченого життя та сприяють зростанню кількості нових покликань серед молоді до цього виняткового служіння. Асоціація також розглядає свою роль як комунікаційної ланки між духовенством, мирянами та богопосвяченими особами з метою забезпечення гармонійного служіння в обох католицьких Церквах.

На практиці Асоціація планує та здійснює власну діяльність у 7-ми чітко сформованих напрямках:

1. Функціонування «Порадні»

«Порадня» або консультаційний офіс Асоціації – це невеличке приміщення у центрі Львова, у якому проводяться різного роду розмови (психологічні, психотерапевтичні та духовні бесіди, а також сповіді), тобто ведеться живе спілкування, яке веде зацікавлену в розмові особу до людського зросту та християнської зрілості.

У роботу «Порадні» залучені п’ять дипломованих фахівців. Свої консультативні послуги надають богопосвячені спеціалісти: два священники (психолог та сповідник), а також три черниці (дві психологині та одна спеціалістка з духовного супроводу). Ця команда представляє обидві традиції: греко-католицьку та римо-католицьку.

За останні роки інформація про діяльність «Порадні» та можливість безоплатного користування з надаваних її спеціалістами послуг широко розповсюдилась серед богопосвячених осіб, жінок та чоловіків, які належать до різних спільнот та проживають у різних куточках України. Крім цього, двері «Порадні» відкриті для семінаристів усіх духовних навчальних закладів нашої держави. Відтак чимало з них користуються цією нагодою конфіденційного спілкування з психологом, сповідником або ж спеціалістом з духовного супроводу.

Оскільки «Порадня» є чудовою та перевіреною платформою для обміну дарами та становленням зрілої особистості для християн, членами Асоціації було докладено чимало зусиль для того, щоб пробудити в духовних осіб відвагу отримувати фахові поради та наважитись використовувати цю можливість.

2. Формаційні курси

Окрім діяльності «Порадні» Асоціація організовує періодичні кількаденні зустрічі для груп богопосвячених осіб, залучаючи при цьому знаних духівників, досвідчених психологів, відомих реколекціоністів та професійних експертів з міжособистісного спілкування. Серед них є чимало представників РКЦ та УГКЦ – єпископів, священників, ченців та черниць.

Асоціація є організатором формаційного вишколу для духівників під назвою «Супровід у духовному зростанні». Цей вишкіл має на меті спричинитись до особистого розвитку духівників та допомогти їм у здобутті професійних навиків духовного супроводу. Учасники семінару – це священнослужителі та духівники РКЦ та УГКЦ з різних міст та сіл України. Натомість ведучі спікери цієї події – спеціалісти з основ християнської духовності, духовного супроводу молоді, душпастирського служіння, а також викладачі з теорії та практики міжособистісної комунікації.

Щороку Асоціація організовує періодичні формаційні зустрічі, що призначаються для греко та римо-католицьких черниць. Вони відбуваються в «Центрі миру та поєднання», що знаходиться у місцевості Більшівці на Івано-Франківщині. Такого роду зустрічі складаються з 8-ми модулів, до їхнього проведення залучаються чимало різнопрофільних спеціалістів. Формат занять з учасниками проходить на чотирьох рівнях формації. 1 рівень – лекції та практичні заняття з богослов’я та антропології чернечої формації; 2 рівень – тренінги в динаміці групових занять через застосування практичних навиків з психології спілкування; 3 рівень – школа молитви Божим Словом на основі молитовного читання та роздумів над Святим Письмом (методика «Lectio Divina»); 4 рівень – особиста формація в динаміці проведення індивідуальної формаційної розмови.

За сприяння Асоціації щороку проводиться 5 навчальних модулів програми для богопосвячених настоятелів, економів та секретарів обох католицьких спільнот (УГКЦ та РКЦ) в Україні. Цей захід ми називаємо «Школою лідерства». Змістове наповнення модулів є цікавим та різноманітним, а водночас надто актуальним для лідерів у богопосвяченому житті: почавши від вивчення психології самопізнання і завершуючи мистецтвом фандрейзингу, створенням грантів та написанням проектів, а також вивченням методики їхньої реалізацієї. На «Школі лідерства» не забуваємо використовувати знання та вміння психологів, які навчають учасників визначати свої слабкі та сильні сторони та засвоювати методику як правильно досягати мету, поборювати при цьому страх і долати всілякі перепони на шляху до успіху.

Додатковою можливістю для навчальних модулів «Школи лідерства» є застосування інноваційних комунікаційних технологій та проведення міжмодульних консультацій учасників навчання із тренерами. Відбувається це телефонічно, а також у вигляді вебінарів. Під час такого дистанційного спілкування учасники «Школи лідерства» задають індивідуальні запитання тренерам, мають змогу краще зосередитись на темах, які їх зацікавили, а також попросити допомоги у кращому висвітленні незрозумілих чи важких для особистого сприйняття тем, які порушувались під час реальних зустрічей.

3. Конференції, семінари, форуми…

Асоціація богопосвяченого життя УГКЦ та РКЦ в Україні є організатором або співорганізатором короткотривалих подій, таких як конференції, семінари, форуми, тренінги, а також круглі столи. Ці події мають на меті зосередити увагу учасників на важливих викликах, що існують у суспільстві, а також поглибити їхні знання на певну тематику, ознайомивши при цьому з новими досягненнями у науці.

Так, для прикладу, 25-28 вересня 2018 року у Львові відбувся форум для чернецтва УГКЦ та РКЦ під назвою «Богопосвячене життя в добу цифрової культури», у якому взяли участь близько 150 осіб. Протягом 4-х днів спікери разом з учасниками намагалися почерпнути інформацію про діяльність Церкви в медійному просторі, навчитися вдало презентувати життя та діяльність богопосвячених осіб у ЗМІ та соціальних мережах, а також оволодіти вмінням правильно комунікувати через радіо, телебачення та інші канали медійного зв’язку. Доповідачами були експерти з комунікації, журналісти, маркетологи з Італії, та Німеччини та України.

Натомість у 2019 році успішно відбулись 4 такого роду події:

13 квітня у приміщенні Українського католицького університету відбулася конференція під назвою «Якість підвищення кваліфікації вчителів в Україні». У ній взяли участь 60 вчителів та директорів шкіл із різних куточків України. На конференції виступили спікери: Фаусто Презутті, Президент I.S.P.E.F. Він доповідав про перебіг навчального курсу «Стратегії підвищення успішності освіти», а також Збігнєв Формелла з Папського Салезіянського Університету, що поглибив тему виховання з допомогою прикладу. Учасники конференції набували знання та досвід у сфері нових методів щодо ціннісного формування в учнів поглядів, інтересів та розвитку їхнього потенціалу, а також покращення технік викладання у католицькій школі та підвищення успішності освіти. Крім цього у практичній частині – праці у групах учасники дискутували над актуальними викликами та ділились цікавими та корисними думками, досвідом а також методами на шляху створення щасливої школи. Після конференції учасникам було вручено атестати з Сертифікацією CEIS (цей документ поширюється на всі початкові та середні школи, які бажають отримати національне та міжнародне визнання), що у майбутньому уможливить школам отримати визнання на міжнародному рівні;

22-23 червня в Молодіжному навчальному центрі Дона Боско у м. Львові відбувся семінар на тему «Модель Католицької освіти та виховання». Цільовою аудиторією цього заходу були вихователі дошкільних навчальних закладів, а метою семінару було поглиблення розуміння цілей та реалізації завдань католицької освіти. У програмі цього заходу розглядалися такі важливі теми, а саме: проблематика християнських принципів управління та лідерства, основи формування спільнотності католицького закладу, а також базові принципи, на яких ґрунтується католицька освіта. У семінарі взяли участь 29 осіб: вихователі та директори дошкільних закладів освіти України. Спікером семінару був священник салезіанин Петро Майба, що є головою Громадської спілки «Католицька освіта»;

1-4 травня для молодих священиків (до 5-ти років священичого стажу) було організовано тренінг «Ефективна комунікація як інструмент досягнення цілей». Учасниками цього заходу стали 13 молодих священиків з кількох областей України. У перший день тренінг був присвячений діалогу між Церквою та медіа сферою, а також проблематиці контент-менеджменту. У наступні дні тренінг вела досвідчена релігійна журналістка Олена Кулигіна, яка бесідувала про зв’язки з громадськістю, соціальну комунікації Церкви, про приклади позитивного і негативного досвіду публічної роботи релігійних структур у соціальних мережах.

4. Прощі

Проща як піше паломництво до святих для християнства місць є традиційною можливістю не лише «доторкнутися» до чогось святого та наблизитись до витоків християнської духовності, але й набути досвід спільного крокування серед однодумців та друзів до заздалегідь поставленої мети.

Тому Асоціація періодично долучається до організації та співорганізації прощ, у яких беруть участь богопосвячені особи. У 2019 році таких прощ було організовано декілька:

9 лютого з нагоди Дня богопосвячених осіб відбулась Всеукраїнська проща для чернецтва УГКЦ до м. Луцька. У прощі взяло участь близько 280 осіб. Напередодні цієї події відбулась також конференція та дві підготовчі зустрічі. Під час служіння Божественної Літургії телебачення транслювало це молитовне дійство у прямому ефірі, можна було також слідкувати за перебігом події за допомогою веб ресурсів. Крім цього, монаший хор «Deisis» з Василіанського інституту філософсько-богословських студій ім. В. Рутського, що у Брюховичах супроводжував Службу Божу співом. Наприкінці всі учасники прощі мали змогу отримати пам’ятні іконки на згадку про паломництво, а також стати відвідувачами замку Любарта як окрема екскурсійна група. Учасниця прощі сестра василіянка Севастіяна Зінкевич, зауважила, що ця проща стала для неї чудовою нагодою до плекання єдності, спільної молитва та зустрічі з Богом.

10-11 травня перед неділею Доброго Пастиря за римо-католицьким літургійним календарем у м. Бердичеві було проведено проща для богопосвячених осіб РКЦ та молоді під гаслом «Господи, Ти маєш слова вічного життя, до кого підемо?» (Йо 6,68-69). На прощі було здійснено молитовне читання Святого Письма, проведено конференцію на біблійну тему, а також організовано дружнє спілкування кавою та чаєм. Основна частина богопосвячених осіб це сестри Бенедиктинки та отці Кармеліти. На цьому заході був також присутній почесний гість – єпископ Київсько-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький. Загальна кількість богопосвячених осіб сягнула 50 осіб, що прибули з різних куточків України. Натомість кількість мирянської молоді, з якою працюють ченці та черниці, сягнула приблизно 200 осіб. Ця проща – це ще одна успішна спроба будувати мости між богопосвяченими особами та мирянською молоддю. Такі зустрічі сприяють новим знайомствам та є непрямою турботою про нові покликання до чернечого життя.

11 травня відбулась XVI Всеукраїнська проща католицьких навчально-виховних закладів до Зарваниці. У ній взяли участь богопосвячені вчителі, педагоги, а також діти з батьками – учні різноманітних католицьких освітніх осередків. Кількість учасників склала приблизно 1000 осіб. Вони приїхали з різних куточків України. Розпочалась проща із Божественної Літургії, напередодні якої учні кожного із закладів мали можливість озвучити своє особисті прохання та вияв подяки Богові. На Службі Божій усі учасники спільно молилися за це. Опісля для дітей був проведений цікавий та веселий квест під назвою «Відважні вірою та любов’ю». Його організували учениці Зарваницького Колегіуму-інтернату для дівчат під назвою «Знамення». Опісля була проведена лекція для учасників прощі, яка стосувалася проблематики виховання сучасної молоді та успішних методів навчання для підростаючого покоління. Завершилась проща спільним молебнем всіх, хто віддав життя за Україну. Після цього богослужіння учні покладали квіти та запалювали свічки пам’яті біля світлин героїв.

5. Видавничі проєкти

За 2019 рік Асоціацією було досягнуто чималого прогресу у справі виходу друком українською мовою актуальних документів Церкви, що стосуються богопосвяченого життя, а також нових папських документів та звернень. За період 12-ти місяців було перекладено, виконано редагування та опубліковано 5 нових профільних видань. Це:

1. «Економіка на служінні місії та харизми». В цьому документі, виданому Конгрегацією інститутів богопосвяченого життя та товариств апостольського життя містяться важливі директиви щодо управління матеріальними дарами в Інститутах богопосвяченого життя та в Товариствах апостольського життя.

2. «Нові бурдюки для нового вина». У ще одному документі вищезгаданої Конгрегації міститься біблійно-богословська рефлексія на тему покликання до богопосвяченого життя із пропозицією нових та реальних шляхів для вирішення посталих викликів для спільнот, які присвятили себе служінню Богові та ближньому.

3. Апостольське післясинодальне послання Папи Франциска «Christus vivit». Це звернення Понтифіка до молоді, яке написано доступною мовою та глибоко просякнуте розумінням та сприйняттям Папою Римським світу сучасної молодої особи.

4. Апостольський передріздвяний лист Святішого Отця Франциска «Admirabile signum» («Чудовий знак шопки») представляє читачеві мудрі роздуми Святішого Отця щодо ролі та значення різдвяної шопки у справі євангелізації світу.

5. Апостольський лист у формі «Motu proprio» верховного понтифіка Франциска «Vos estis lux mundi» («Ви – світло для світу») містить нові законодавчі норми католицької Церкви щодо прикрих випадків домагань та насильства, у які можуть бути задіяні єрархічні представники Церкви. Також у цьому документі з’ясовується процедура винесення церковного покарання за подібні злодіяння.

Для поширення інформації про ці україномовні версії важливих документів було проведено презентації та обговорення. Асоціація всебічно та широко анонсувала дані події за допомогою друкованих оголошень, соціальних мереж та веб ресурсів.

6. Євангелізація суспільства

Асоціація намагається поширювати у суспільстві вічні та незмінні цінності Христового Євангелія, оскільки богопосвячене життя становить серцевину та суть євангельської благовісті. Ми намагаємося євангелізувати українське суспільство двома шляхами: віртуально та реально.

1. Комунікація через електронні медіа ресурси відбувається через періодичне наповнення оригінальними публікаціями як веб-сторінки, так і соціальних мереж (фейсбук та інстаграм). Через масову комунікацію ми не лише намагаємось поширювати у суспільство позитивний образ Церкви, яка через активну працю богопосвячених осіб поступово змінює на краще усе українське суспільство, але й ознайомлювати учасників «світової павутини» реальними подіями з життя богопосвячених осіб у Східному та Західному християнстві.

Крім цього, ми прагнемо відкривати завісу «таємничості» з монастирів та їхніх мешканців, аби наблизити образ сучасного ченця для простої людини-мирянина. Саме тому Асоціація веде дві авторські рубрики. У першій ми представляємо відомі загалу та цікаві винаходи, до реалізації яких спричинилися богопосвячені особи, а в другій рубриці щомісяця розповідаємо про життєві досягнення окремого ченця або черниці, взявши до уваги цікаві факти з їхнього реального життя, намагаючись обговорювати нетипові випадки, які з ними траплялися.

2. Живе та реальне спілкування з євангелізаційною метою є вкрай важливе та незаміниме. Тому Асоціація намагається доносити вартості богопосвяченого життя у комунікації з мирянами. Так, для прикладу, восени 2019 року ми зробили важливий крок у спілкуванні чернецтва з мирянами. Як відомо, 15 вересня у Львові відбувся Всеукраїнський фестиваль для молоді під назвою «Вітер надії», який є масштабною молодіжною зустріччю з УГКЦ. Проте фестиваль є теж подією екуменічного спрямування та відкритою платформою для спілкування богопосвячених осіб з молоддю. Минулого року основною тематикою для виступів та дискусій була тема єдності та взаємодії у спільноті. Асоціація створила майданчик під назвою «(не)чорний намет». Цей звичайний намет став майданчиком для зустрічі та спілкування мирянської молоді та молодих богопосвячених осіб. Спочатку у «(не)чорному наметі» відбулося креативне знайомство, а згодом – лекторій про монаше життя в культурі урбанізації, про те, що формує свідомість молодих українців та місійний досвід молоді, які у волонтерський спосіб поширюють християнські погляди. Крім цього, отець студит Макарій Дутка, який є переможцем кубка світу з пауерліфтінгу, у своєму виступі спробував поєднати дві траєкторії – спорт і духовність, представивши як ці дві важливі сфери у житті людини є взаємопов’язані та взаємодоповнюють одна одну.

7. Дружні зустрічі

Зустрічі у колі друзів з невимушеним та неформальним спілкуванням є мабуть найприємнішими хвилинами у житті. За час свого короткого існування Асоціація здобула багатьох приятелів та прихильників. Тому щороку ми проводимо два види дружніх зустрічей: пізнавальні та святкувальні.

Пізнавальні зустрічі – це камеральні «посиденьки» богопосвячених осіб за чашкою кави із можливістю набути новий пізнавальний досвід, а також познайомитись з цікавою особою-гостем. Для прикладу, протягом 2019 року у кав’ярні «Кармель» було проведено кілька вечорів з участю цікавих гостей з-за кордону. Бесіди проводились італійською мовою. Метою такого заходу була можливість практики італійської мови, а також знайомство з цікавим спікером. Богопосвячені чоловіки та жінки у родинній атмосфері обговорювали труднощі та виклики формаційного процесу та нові способи долання труднощів.

Святкувальні зустрічі – це спілкування у ширшому гроні осіб, яке Асоціація вже 5-й рік проводить напередодні свята Різдва Христового та Нового року. Така зустріч – це теплі відвідини кав’ярні «Кармель» друзями та добродіями Асоціації, які поділяють спільні цінності та допомагають нашій команді йти вперед, реалізовуючи спільну мету. Ми називаємо цю подію «Різдвяна кава». У 2019 році на такій святкувальній зустрічі був присутній міський голова м. Львова Андрій Садовий. Подія такого формату допомагає спільному об’єднанню, сприяє дружньому спілкуванню між учасниками, а жива музика лише підсилює позитивні емоції. Вона надихає учасників до спільного ділення досвідом, а різдвяні мелодії впроваджують у містерію зустрічі новонародженого Христа. Можемо ствердити, що сімейна атмосфера, яка панує серед відвідувачів «Різдвяної кави» дає можливість народитись новим ідеям, проаналізувати рік, який минає та запланувати діяльність на прийдешній. Таке передріздвяне дійство дуже високо оцінюється відвідувачами та допомагає Асоціації активніше розвиватися.