Архієпископ Мечислав Мокшицький розповів про плани на 2020 рік в умовах карантину. Зокрема, про ювілейні святкування на честь св. Йоана Павла ІІ, паломництво до Всеукраїнського санктуарію у Бердичеві та обрання нового Голови Конференції Римсько-Католицьких Єпископів України. 

Ваше Високопреосвященство, цей рік є особливим для всіх, кому дорогий св. Йоан Павло ІІ. Відзначаємо 100-річчя від його народження. Була відкрита виставка присвячена життю святого, посвячена відновлена каплиця у Митрополичій Базиліці. Які ще маєте плани?

Виставка, яку ми відкрили пригадує не лише вірянам, а й мешканцям та гостям міста про життя та дорогу до святості Йоана Павла ІІ. Натомість каплиця – це мій вотум вдячності за присутність при боці Йоана Павла ІІ як його секретаря. Водночас це змога ще більше молитись за заступництвом святого. Запланований також спеціальний концерт великого народного хору та оркестру з Польщі.

Постать св. Йоана Павла ІІ також товаришуватиме нам у проповідях та конференціях, під час зустрічей зі священиками та у паломництвах, як на дієцезіальному рівні, так і всеукраїнському.

Чи відбудеться цього року паломництво до Всеукраїнського санктуарію у Бердичеві?

Ми його не скасовуємо. Хоча ще не знаємо, у якому форматі воно буде, яка буде ситуація в країні. Можливо, це будуть малі приватні паломництва як це практикують до Зарваниці. Подивимось, яка буде можливість зустрічі на площі перед санктуарієм. Якщо можливостей не буде, то будемо заохочувати духовенство та вірян до духовного єднання через трансляції, аби всі наші справи довірити Богородиці та випрошувати потрібні благодаті для нас всіх.

Хто має очолити урочистості у Бердичеві цього року?

Це буде кардинал Конрад Краєвський. Спочатку він приїде до Львова, де 17 липня здійснить посвячення костелу під покровительством св. Йоана Павла ІІ на околиці міста. Після цього прибуде на урочистості до Бердичева.

Багато парафій в Україні та за кордоном від Вас отримали реліквії святого Папи. Можливо серед наших читачів є бажаючі також їх отримати. Як це зробити?

Реліквії першого ступеню згідно правил Конгрегації у справах святих можна надавати лише для публічного культу, тобто, до костелів, каплиць, монастирів, а для приватного вшанування можемо дати лише реліквії другого ступеню. Це одяг, особисті речі. Для цього достатньо до мене написати прохання, я з радістю їх передам.

Ми віримо у спілкування святих. Через мощі вони стають до нас ближчими. Йоан Павло ІІ відзначався великою набожністю до святих. У своїй приватній каплиці він мав 10-15 таких реліквій. Протягом дня він щонайменше тричі підходив до столу та брав кожну, аби поцілувати з пошаною. Під час свого понтифікату він беатифікував та канонізував багатьох святих, аби показати, що у сучасному світі ми також можемо бути святими.

Україна переживає непростий час. Крім пандемії, бачимо як багато зла є навколо, свавілля та несправделивості. Що би сьогодні святий Йоан Павло ІІ сказав нам?

За його життя та понтифікату також були різні труднощі: війна, комунізм, катаклізми. Але Папа завжди заохочував не боятися. З Христом можемо перемогти все. Необхідно зберігати внутрішній мир та спокій. Бог може втихомирити різні бурі. Коли будемо піднімати до Нього руки в молитві, то Він слухатиме, як слухав Мойсея. Йоан Павло ІІ заохочував нас до такої молитви.

Як переживає карантин Львівська архідієцезія?

Час пандемії – важливий як для Церкви, так і для світських. Ми намагаємося не лише молитися, а бути близько найбільш потребуючих, аби вони не втрачали надії, відчували близькість своїх співбратів у Церкві.

Час пандемії також нас з`єднав через усвідомлення того, чим є Церква. Особливо зросла важливість домашньої Церкви. Вчимося переживати віру у щоденності. У цей час ми можемо більше читати Слово Боже, молитись разом. Щодня о 19:30 під час молитви Розарію єднаємось з молитвами священиків у храмах, просячи про завершення пандемії.

З іншої сторони є небезпека відвикнути ходити до храму, можна ж молитись вдома. Потрібно усвідомлювати, що молитись вдома важливо, але також необхідно приходити до Бога, Який призначив це місце (костел, каплиця) на зустріч з Собою, аби переживати реальні зустрічі з Господом через таїнства.

Цього року ми особливим чином дякували за служіння єпископу Броніславу Бернацькому, який залишив активне пастирське служіння та передав владу ординарія Одесько-Сімферопольської дієцезії наступнику. Він також був Головою Конференції єпископату України. Хто зараз очолює Конференцію?

Владика Бернацький для нас дуже важливий, ми його шануємо і називали нашим патріархом. Ми вдячні за все те, що він зробив для Церкви в Україні. Після того, як Папа прийняв його зречення, місце Голови Конференції стало вакантним. Через карантинні обмеження навесні засідання Конференції не відбулося. Обов`язки Голови тимчасово виконую я, як його заступник, згідно зі Статутом Конференції. У листопаді плануємо наступну зустріч Конференції, під час якої оберемо Голову.

Який механізм обрання Голови?

На початку ми молимось до Святого Духа в намірі обрання. Потім представляються кандидати. Далі відбувається голосування. Можемо його обрати одразу, а можемо голосування повторювати кілька разів. Таким чином маємо Голову Конференції, який буде представляти нас перед церквою та перед Державою.

Розмовляла Аліна Петраускайте, Католицький Медіа-Центр

Джерело: kmc.media