Дізнатися як віднайти створити розвинути, реалізувати соціальне підприємництво – це ті дії, які керівники релігійних організацій можуть навчитись, беручи участь у програмах стратегічного консультування для релігійних організацій «Команда професіоналів» та «Пасторальний менеджмент», які створені за підтримки фонду Renovabis в рамках платформи «Стратегічного розвитку та менторської підтримки релігійних організацій».


Соціальне підприємництво і Церква

Церква завжди перша відгукувалася і реагувала на потреби бідних та потребуючих. Перші недільні школи, перші книги, перші бібліотеки та книгарні, перша лікарня виховання сиріт та бідних дітей – все це та багато іншого віддавна було пріоритетом для храму Божого в Україні.

Церква повністю підтримує візію соціального підприємництва. Як сказано в Компендіумі Соціальної доктрини Церкви, “підприємства повинні служити спільному благу, створюючи корисні товари і послуги. Підприємство виробляє товари і послуги,керуючись логікою ефективності й задовольняючи інтереси різних груп, а отже, збільшує багатство всього суспільства: не лишевласників, а й інших сторін, зацікавлених у його діяльності. Крімцієї типово економічної функції, підприємство виконує також соціальну функцію, створюючи можливості для зустрічі, співробітництва і розвитку здібностей людей, які разом працюють”.

Тренд і вимога часу

Благодійність і традиційний бізнес – джерело виникнення соціального підприємництва. Люди, які ним займаються, мотивовані не заробітком, а насамперед моральною складовою – можливістю змінити світ на краще. Вони прагнуть вирішити важливу суспільну проблему: допомагати бідним, дати роботу певній групі людей, зменшити негативний вплив на екологію, фінансувати благодійну ініціативу та ін.

На перший погляд економічні негаразди зовсім не є добрим часом для започаткування чи розвитку соціального підприємництва. Для релігійної організації – це взагалі, здавалось би виклик, адже їх діяльність напряму пов’язана з економічним добробутом жертводавців. Але це зовсім не так, адже у будь-якій діяльності головною є мотивація людей, а не зовнішні виклики. Найбільша кількість соціальних підприємств в Україні з’явилася саме в кризовий для держави період – після 2014 року.

Все залежить від готовності і бажання діяти, розвиватись і, що головне, навчатися. Експерти Української соціальної академії і платформи «Стратегічного розвитку та менторської підтримки релігійних організацій» вважають, що соціальне підприємництво має величезний потенціал для об’єднання християнських цінностей та ефективних ділових, управлінських практик з метою сприяння спільному благу та розбудові церкви. Вже зараз вони готові навчати і консультувати релігійну організацію на дорозі ефективної реалізації соціального бізнесу.

Від ідеї – до дії. З чого почати?

Якщо ви, як керівник релігійної організації, маєте ідею для створення соціального підприємництва, але не знаєте, з чого почати, то насамперед віднайдіть відповіді на ключові питаннящо ви хочете змінити і які сильні сторони вашої організації? В чому ви унікальні порівняно з іншими? Що нового можете внести/зробити в обраній сфері? Таким чином ви чітко окреслите для себе мету своєї діяльності.

На старті дуже важливо знайти підтримку. Моральна підтримка під час започаткування справи – надважлива річ. Краще сто раз запитати, порадитись з тим, хто постійно стикається з проблемою, яку ви хочете подолати. У перспективі «набивати гулі» не буде так боляче.

Потрібно дослідити ринок відповідно до сфери вашого підприємництва і з’ясувати чи намагався вирішити цю проблему хтось до вас. Якщо так, то обов’язково врахуйте і вивчіть досвід і помилки своїх попередників.

Вже після цього надважливо сформувати робочу бізнес-модель вашого соціального підприємства. Хай ваш план буде настільки легким в реалізації, наскільки це взагалі можливо. Якщо не вмієте складати бізнес-план, то зверніться до фахівця або підіть навчатися на відповідні освітні програмні проєкти, тренінги, майстер-класи, курси по соціальному підприємництву.

Пошук фінансування завжди є викликом. Знайти інвестиції необхідно і можливо, взявши кредит, вигравши грант чи залучивши благодійників.

Безкоштовно і мовчки – саме так прийнято робити добрі справи у нашому суспільстві. Але не бійтесь брати гроші за свою роботу і ніколи не соромтеся цього. Якщо ви вже вирішили займатись підприємництвом, то мислити і діяти потрібно відповідно.

Перш ніж запускати соціальне підприємство на повну потужність, спочатку створіть прототип, наприклад запустіть такий же мініпроєкт або просто проведіть разову акцію.Це допоможе точніше оцінити ризики та перспективи розвитку на півроку-рік.

Бути публічним важливо

У сучасних реаліях бути публічним дорівнює успіху впізнаваності справи, якою ви займаєтеся. Спрацьовує правило: чим публічнішими ви будете, тим більше грошей ви заробите — відповідно, ваш внесок у вирішення соціальних проблем також збільшиться.

Власне комунікаційний аспект для будь-якого ефективного бізнесу важливий і затратний з погляду фінансів і часу. Релігійні організації, які вирішать займатися соціальним підприємництвом, повинні також прорахувати комунікаційні точки – канали, по яких будуть доносити до потенційних клієнтів інформацію про свої товари і послуги. Вибір сучасних інформаційних інструментів великий: сайти, соціальні мережі, інтернет-медіа і традиційні медіа, буклети, листівки, флаєра тощо. Створення брендбуку свого підприємництва також принесе успіх.

В комунікаційному плані є важливими ще два аспекти: внутрішня комунікація та використання новітніх технологій. Перший аспект – це добре налагоджений обмін інформацією всередині релігійної організації щодо соціального підприємництва і залежить від вміння керівника чітко розподілити зону відповідальності кожного працівника. Сучасні технології не тільки дають можливість в інформаційному іміджевому плані просувати товар, а й реально заробляти гроші через створення інтернет-магазинів. Це робить доступними послуги/товари соціального підприємства для більшої кількості людей.

Любов як рушій соціального підприємництва

Посилаючись на слова Святішого Отця Франциска: «Світ не потребує порожніх слів», релігійні організації займаючись соціальним підприємництвом, здійснюють надважливі справи. Насправді ж кожного оцінюють не за словами, а за діяльність, яка по собі надовго залишає слід у суспільстві та людських серцях. І Христос завжди споглядає за діями нашими.

Джерело: Католицький Медіа-Центр