«Зарваниця» – це фільм про християн-паломників, які долають сотні кілометрів від Криворівні до Святого Місця на Тернопільщині. Серед них – і юний хлопець, що вирушає на прощу вперше, і ведучий одного з місцевих каналів невеличкого міста по дорозі, і фотограф, який знімає весь процес на камеру, і навіть 80-літня бабуся. Усі вони – дуже різні, однак віра в християнське диво об’єднує їх на цьому випробувальному шляху.

Проща до Зарваниці – одна з найбільш масових в Україні. Її історія почалася 1995 року, коли в поході до святині на Тернопільщині взяло участь близько мільйона людей. Відтоді щороку тисячі паломників проходять цей шлях, аби спільно вшанувати Господа.

«Поводирем» прочан, зокрема й у фільмі, є відомий священник Іван Рибарук з Криворівні. Він називає прощу «Канікулами з Богородицею», а ще вважає найбільшою цінністю у ній – саму дорогу: 

«Господь каже – “Я – дорога”.  За ці сім днів у паломництві ми наче повторюємо етапи творення ним світу і в такий спосіб – ніби заново творимо себе. У молитві, роздумах, спілкуванні. Це допомагає нам зрозуміти, що наше земне життя – теж свого роду проща. І впродовж нього ми маємо прийти до нашої особистої Зарваниці».

Режисери стрічки – Ярема Малащук та Роман Хімей – працюють разом з 2013 року на перетині кіно та візуального мистецтва. У 2018 році здобули спеціальну нагороду від PinchukArtCentre, Гран-прі в конкурсі «Молоді українські художники» (МУХі-2019), нагороду за найкращий короткометражний документальний фільм на Міжнародному фестивалі німого кіно в Мексиці, нагороду за найкращий продакшен на Фестивалі фешн-фільмів у Києві (FFFK). Ідея розкрити образ прочан у хлопців виникла давно, зокрема через те, що обидва – з Коломиї і добре розуміють прояви місцевого християнства. 

«Окрім того, що значне місце у фільмі відведено відображенню християнської віри та церковних обрядів довкола неї, все ж він був знятий насамперед про людей і для людей. Адже під час прощі паломники разом долають не тільки шлях, а й різні пригоди, вирішують ситуації, спілкуються, здружуються… І в такий спосіб перетворюються у спільноту. І, власне, ця спільність людей на шляху до пізнання християнського дива  – і є центром нашого фільму», – кажуть режисери.

Джерело: УГКЦ.