Василіяни належать до одних з найдавніших та найчисельніших чернечих спільнот у Греко-католицькій Церкві. Також існує чимало спільнот василіанок, сестер монахинь, які присвячують своє життя та служіння потребуючим.

За період свого існування василіяни пережили кілька реформ: спершу на початку XVII столітті, згодом у 1882 році. В 1931 році була реформована їхня офіційна назва, що з того часу змінилась на «Василіянський чин святого Йосафата». 

Основною ціллю життя та діяльності василіян є проголошення Божого Слова через проведення євангелізаційних місій, днів віднови та парафіяльних реколекцій. Важливе місце у василіян займає видавнича справа та наукова діяльність.

Василіяни – це ченці, які розвиваються та діють тільки у Греко-католицькій Церкві, однак їхня діяльність стосується не лише території України. Окрім присутності у багатьох країнах Європи, свою діяльність у монастирях та на парафіях вони звершують в Бразилії, США та Канаді. Окрім цього, чимало членів Василіянського чину святого Йосафата належать до інших Східних (Греко-католицьких) Церков: Румунської, Угорської, Словацької та Мукачівської єпархії.